Veritabanı Nedir?

Veritabanı yani Database bir tür veri depolama yazılımı olarak adlandırılabilir.

Hayatımızdan örnekler verecek olursak. Bir şirketin, bir okulun, bir kütüphanedeki kitap isimlerinin veya bir web sitesinin verilerinin düzenli olarak kayıt altına alındığı yer olarakta adlandırabilir.

Diyelimki bir kütüphanedeki kitaplar hakkındaki bilgileri bir veritabanına depoluyorsak. Bu kitapların, Adını, Basım Tarihini, Yazarını, Yayın Evini, Sayfa Sayısını, Kütüphanedeki Yerini kayıt altına alabilir. Bu kitapları bize göstermesi için bir program yazdığımızda. Kitap ismine göre arama gerçekleştirebilir, çıkan sonuçları basım tarihine göre sıralayabilir ve kütüphanedeki tam yerini görebiliriz.

İşte veritabanları bu tür bilgileri düzenli bir şekilde depolamak için vardır ve ihtiyacımız olduğunda içindeki verilere kolayca ulaşmamızı sağlarlar.

Günümüzde veritabanı olarak kullanabileceğimiz bir çok seçenek mevcuttur. Bunların başlıcaları MSSQL, MySQL, ORACLE, Access diyebiliriz.. Bu saydıklarımızın hepsi veritabanı yazılımlarıdır, bunlardan farklı bir çok açık kaynak kodlu veya ücretli veritabanı yazılımları vardır.

Bir program yazarken hangi veritabanını kullanacağınız size kalmış bir şeydir. Tabi her programlama dili için her veritabanı yazılımı uygun veya performanslı olmayabilir. Örneğin C# ile bir program yazacaksanız MSSQL, PHP ile bir site yapacaksanız MySQL daha performanslı çalışacaktır.

Bunların seçimleri konusunda daha detaylı bilgileri ilerleyen zamanlarda anlatabilirim. Konu başlığından dışarı çıkmadan toparlayacak olursak. Kısaca veritabanı bir veri depolama yazılımıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.