İnternet Yasakları ve Bu Yasakları Kırma

Bildiğiniz gibi ülkemizde çeşitli internet yasaklarından bahsedilmektedir. Bu yasaklar nelerdir diyecek olursak kısaca 2 yasak önem arz ediyor.

Birincisi yasaklanan web siteleri
İkincisi ise sunucu firmaların 2 yıllık veri depolama zorunluluğu (eskiden 3 aydı).

Siz interneti nasıl kullanmalısınız dersek…
Öncelikle mutlaka DNS kullanmalısınız bunu artık herkes ezbere biliyor.
Peki DNS yeterli bir çözüm mü? Hayır. DNS sadece sizin bağlantı için kullandığınız, basit bir ağ yapılandırmasıdır.

Tam korumayı ne sağlar diyorsanız. Cevap: VPN dir.

VPN sizin tam anlamıyla yüksek güvenlikli olarak korunmanızı sağlar, özellikle SSL VPN bağlantısı kullanıyorsanız. Türk Telekom bile sizin internette ne yaptığınızı kesinlikle göremeyecektir ki devlete rapor verebilirsin.

VPN ile hangi ülkeye bağlanırsanız sizi o ülkenin yasaları ilgilendirir. Örn: VPN ile İngiltere’ye bağlandınız ve diyelimki burda kumar yasak değil. Bütün kumar siteleri açılabilir. Ve siz VPN de iken gerçek isim soyisim kullanmadığınız taktirde. Yakalanma olasılığınız imkansızdır diyebiliriz.

Küçük çaptaki kaçamaklarınız için VPN e para ödemeyin. justfreevpn.com gibi siteler size ücretsiz vpn hizmeti veriyor bunun gibi daha çok site var mesela, canlı iddaa oynamak için justfreevpn i kullanabilirsiniz. [Bu yazıyı daha sonra tekrar devam ettireceğim ve VPN nasıl kurulur u anlatacağım. son olarak hotspotshield gibi yazılımlara güvenmeyiniz. hatta vpn için program kurmayınız.]

Şu sunuculara getirilen kanunlarla ilgili ise bence yasadışı hiçbir işiniz için ve yasadışı olmasada sizin kontrolünüz dışında yasal ihlale sebeb olabilecek platformlarınız için. Türkiye’den sunucu satın almayacaksınız. Diğer ülkelerdeki sunucular verilerinizi 2 yıl tutmak zorunda değiller bu bağlamda ise, siz yine veri konusunda o ülke sunucuları için geçerli yasalardan sorumlu olursunuz. Ama yinede sistem yapımcılarının Türk olduğu araştırılırsa, devlet size o ülkeden de dava açabilir. veya o ülkedeki yasalar kapsamında veri talebinde bulunabilir. [bu konuya uzun uzun devam edilecek şimdilik bu kadar görüşürüz.]

“İnternet Yasakları ve Bu Yasakları Kırma” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.