CryptoLocker Virüsü Şifre Çözme ve Kurtulma

Cryptolocker virüsü son yıllarda bilgisayar kullanıcılarının ve serverların başına büyük dertler açmış illet bir virüstür. Virüs genelde resmi kurumlar gibi gözükerek gelen e-Posta aracılığıyla bulaşmaktadır. Maalesefki ülkemizde cryptolocker çözüm merkezleri de yok denecek kadar az. Geçenlerde bir arkadaşım bana ulaştı ve bilgisayarına bulaşan cryptolocker dan kurtulma yolu olup olmadığını sordu. Ben bu kadar güçlü şifrelenmiş bir datayı kimsenin çözemeyeceğini düşündüm, kendisinede bu yönde bilgi verdim. Daha sonra merak ettim ve Google’da cryptolocker decrypter diye arattım daha sonra cryptolocker unlock gibi terimlerle ulaştığım bir kaç makale okudum ama adam akıllı bir çözüm yoktu.

Cryptolocker-tr.com diye bir siteye rastladım, ilk slaytta gözüme “çözüm laboratuvarı” kelimesi çarptı dedim bu ne özgüven sanki ellerinde süper bilgisayarlar varmış gibi yazmış adamlar, arkadaşı tekrar aradım dedim şu virüslü dosyalardan bana 2-3 tanesini mail gönder. Sonra bu adamların analiz için dosya gönder yazan yere tıkladım, formu doldurup gönderdim hemen telefonuma bir mesaj geldi, ardından 5 dakika sonra aradılar dediler 1 saat içinde tarafınıza bilgi verilecektir.

O arada boş durmadım takılıyorum cryptolocker virus felan aratıyorum google da. Kendimde deniyorum antivirüs firmalarının ürettiği cryptolocker şifreli dosyaları açma işlemlerini ama fark ettim ki cryptolocker dosya kurtarma konusu göründüğünden karmaşık.

Neyse 1 saat falan geçti bu dayılar beni aradı, dediler size mail gönderdik. Maili arkadaşıma yönlendirdim dedim senin dosyalar bunlar mı? Çocuk sevindi diyor hacı sen bunları nasıl çözdün. Dedim böyle böyle bir siteye gönderdim. Adamlar çözmüş, telefonunu attım arkadaşlara. Tüm dosyaların kurtarılması için bir miktar para istemişler. Bizimki parayı havale çıkmış bilgisayarına teamviewer la bağlanmışlar. Tüm dosyaları kurtarıp çıkmışlar.

Şimdi hacılar bu cryptolocker virüsü bilgisayarınıza bulaştığında fidyecilere para ödemek yerine bu tarz iş yapan arkadaşlarla çalışın derim. Hem karşınızda işin ehli bir profesyonel olur, hemde paranızın çöpe gidip gitmediğine emin olursunuz. Ben isterim ki dikkat edin ona buna tıklamayın. Hiç kimseye para ödemek zorunda kalmayın ama başınıza geldiyse profesyonel destek alın benden söylemesi. Bu arada cryptolocker-tr.com çalışanlarını da can-ı gönülden tebrik ediyorum. Bir çok insanı büyük dertlerden kurtarıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.