C++’a Giriş

İlk blog yazımı C++’a girişi anlatarak başlıyorum.

Şu meşhur “Merhaba Dünya” kelimesine birde C++ ile bakalım. Ben C++ kodlarını yazmak ve derlemek için Visual Studio 2012 kullanıyorum siz istediğiniz farklı bir derleyiciyi kullanabilirsiniz.

İlk olarak aşağıdaki kod parçacığını yazıyorum.

#include “stdafx.h”
#include <iostream>

int main()
{
std::cout << “Merhaba Dunya”;
std::cout << “\n”;
system(“PAUSE”);
return 0;
}

Bu kodu derleyip çalıştır dediğimizde karşımıza şöyle bir ekran çıkacaktır:

C++ Merhaba Dünya

Karşımıza böyle bir ekran çıktı ama nereden çıktı, nasıl çıktı diyecek olursanız. O zaman yazdığımız kodları detaylıca bir inceleyelim bakalım.

Öncelikle # (diyez) işareti bir kütüphaneyi programa dahil etmeye yarar bu kütüphaneler ve hangi kütüphanenin ne işe yaradığı hakkında zamanla uzmanlaşırsınız.

İlk satırda #include “stdafx.h” yazdık ve daha önceden derlenmiş kütüphane dosyalarını programa eklemiş olduk.

İkinci satırda #include <iostream> yazdık.  <iostream> kütüphanesini cout ifadesini kullanabilmek için yazdık. Çünkü bu kütüphane giriş-çıkış (Yazı Yazma/Görüntüleme) işlemlerini yapmamızı sağlamaktadır.

Üçüncü satırda int main() yazdık. “int main () {}” C++’ın ana fonksiyonudur. Süslü parantezler main fonksiyonunu açıp kapattığımız gösterir.

Dördüncü satırda std::cout << “Merhaba Dunya”; yazdık. std:: yazarak cout ifadesini kullanabilmek için izin almış olduk. cout << ifadesi ekrana yazı yazmak için kullanılır. cout << yazdıktan sonra eğer harf yazacaksak ” “ tırnak içinde rakam yazacaksak tırnak olmadan yazılmalıdır ve satır ; ile kapatılmalıdır.

Beşinci satırda std::cout << “\n”; yazdık. \n ifadesi bir satır aşağı inmek için kullanılır.

Altıncı satırda system(“PAUSE”); yazdık. PAUSE yazmasaydık konsol açıldığı gibi ekrana “Merhaba Dunya” yazar ve geri kapanırdı.

Son satırımızda return 0; yazdık. Bu ifade fonksiyonu bitirdiğimiz anlamına geliyor.

İşte yukarıda yazdığımız kodların nasıl çalıştığını detaylı bir şekilde öğrenmiş olduk. Merhaba Dünya yazabilmek için biraz uzun bir anlatım oldu ama kafanızda soru işareti kalmaması için bu kadar detaylandırdım.
Yinede sormak istediğiniz bir şey olursa çekinmeden yorum gönderebilirsiniz. Elimden geldiğince kısa süre içerisinde cevaplamaya çalışırım.

“C++’a Giriş” için 8 yorum

  1. kardeş en son yerde aircrack ı dediğin gibi çalıştırıyorumda olmuyor başlamıyor c -users -deskop -bin falan diyor neyaapmaml lalzım

  2. benim 2sorum olacak 1. si yazılışını bilmiyorum ama hensek dosyasını yakalamak için illaki birinin giriş yapmasını mı bekleyeceğiz, dinlediğimiz bilgisayar yeni açılına şifre yi gönderirmi… 2.side senin kullandığın comview ile benim indirdiğim aynı değil program aynı ama içerik biraz farklı ve demo galiba 5 dk tarıyor sonra duruyor senin elindekini direk koyabilirmisin… şimdiden ilgilendiğin için teşekkür ederim….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.