PHP Nedir ve Neden PHP?

Geçmişe kısa bir bakış
Açılımı Personal Home Page, olan PHP, ilk kez Rasmus Lerdorf tarafından, web sayfalarını ziyaret edenleri izlemek amacıyla bir dizi Perl Script (betik) kullanılarak geliştirilmişti. İnsanlar kısa zamanda bununla ilgilenmeye ve bu konuyla ilgili sorular sormaya başladaklarında, Rasmus kararını verdi ve bir script motoru oluşturdu. Ayrıca formlara da destek verdi ve böylece PHP/F1’i biçimlendirmiş oldu. Adını duyurdukça bir gurup yazılım geliştirmecinin dikkatini çekti ve böylece bir API oluşturuldu ve PHP3 ortaya çıktı. Daha sonraları yeniden ele alınması gerekti ve Zend motoru PHP4’ü yaratmış oldu. Artık PHP önünde pek engel bulunmuyordu, PHP Hypertext Processor fetihlere çıkmaya hazırdı. Okumaya devam et “PHP Nedir ve Neden PHP?”

WPA/WPA2 Şifre Kırmak İçin CommView for WiFi Uyumlu Adaptör Listesi

Atheros AR9485 2.4 GHz only Integrated Windows 7 or higher Not rated *
TP-Link TL-WN822N v1 2.4 GHz only USB XP or higher 5
D-Link DWA-160 v.A1 and v.A2 2.4 GHz/5 GHz USB XP or higher 4 Okumaya devam et “WPA/WPA2 Şifre Kırmak İçin CommView for WiFi Uyumlu Adaptör Listesi”

Windows İşletim Sistemleri ve Detaylı Açıklamalar

Bu Liste Türkiye’de İlk Defa N-XY Blog Okurları İçin Hazırlandı

Windows 7 Local Pack Nedir?

Yerel Paketler, belirli bir ülke/bölge için pazara göre özelleştirilmiş bir Windows 7 görsel teması sağlar. Yerel Paket bir son kullanıcının bilgisayarında etkinleştirildiğinde, Windows Internet Explorer Sık Kullanılanları ve RSS beslemeleri de güncelleştirilebilir. Okumaya devam et “Windows İşletim Sistemleri ve Detaylı Açıklamalar”

Veritabanı Nedir?

Veritabanı yani Database bir tür veri depolama yazılımı olarak adlandırılabilir.

Hayatımızdan örnekler verecek olursak. Bir şirketin, bir okulun, bir kütüphanedeki kitap isimlerinin veya bir web sitesinin verilerinin düzenli olarak kayıt altına alındığı yer olarakta adlandırabilir.

Diyelimki bir kütüphanedeki kitaplar hakkındaki bilgileri bir veritabanına depoluyorsak. Bu kitapların, Adını, Basım Tarihini, Yazarını, Yayın Evini, Sayfa Sayısını, Kütüphanedeki Yerini kayıt altına alabilir. Bu kitapları bize göstermesi için bir program yazdığımızda. Kitap ismine göre arama gerçekleştirebilir, çıkan sonuçları basım tarihine göre sıralayabilir ve kütüphanedeki tam yerini görebiliriz. Okumaya devam et “Veritabanı Nedir?”

Wordlist Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Wordlistler genellikle bir txt belgesi içinde her bir kelimenin alt alta olduğu ve “Brute Force” programları tarafından txt içindeki her kelimenin tek tek şifre kısmında denenmesi için kullanılır.  Okumaya devam et “Wordlist Nedir? Nasıl Oluşturulur?”